Józefosław - mała
wielka okolica

Można by pomyśleć, że tuż za granicą administracyjną Warszawy życie spowalnia,
a miejski zgiełk, który tak lubimy, zanika wraz
z pojawieniem się pierwszych pól.

Napisano Ancona Październik 14, 2020

Józefosław - mała wielka okolica

Można by pomyśleć, że tuż za granicą administracyjną Warszawy życie spowalnia, a miejski zgiełk, który tak lubimy, zanika wraz z pojawieniem się pierwszych pól. Nic bardziej mylnego! Tuż za zielonym Lasem Kabackim znajduje się Józefosław - urokliwa, kameralna wieś, której historia sięga XVIII w. Ta niewielka, ale jakże piękna okolica to dom niewielu ponad 9 tys. osób, które zbudowały społeczność w stylu francuskiej Prowansji; bogatą w kulturę, tętniącą życiem, ale nadal przyjazną rodzinom. Zobacz, co może zaoferować Ci Józefosław!

Kultura na pierwszym miejscu

Wieś znajduje się bardzo blisko wielu obiektów kulturalnych i zabytków wartych odwiedzenia - często zupełnie bezkosztowo! Jeśli Ty i Twoja rodzina jesteście fanami odkrywania nieznanej sztuki, architektury i hobby, to Józefosław będzie dla Was przystanią na lata. Bliskość Konstancina-Jeziorny, miasta z wspaniałą architekturą z początku XX wieku i okresu dwudziestolecia międzywojennego, zapewni godziny wycieczek pieszych i rowerowych śladami polskich literatów i elit lat 20’. Zabytkowe, romantyczne wille takie jak „Moja”, „Natemi”, „Mon Repos”, „Świt”, „Quo vadis”, „Gryf” czy „Zameczek” są perłami budownictwa początków XX w. i stanowią cel wycieczek wielu fotografów i miłośników architektury. Park Zdrojowy im. hrabiego Witolda Skórzewskiego z nadal działającą tężnią solankową z lat 80’ znajduje się w odległości krótkiej wycieczki rowerowej. To element jedynego na Mazowszu uzdrowiska! Bardzo łatwo poczuć się w takim otoczeniu jak bohaterowie filmu, zwłaszcza podczas corocznego Pikniku Retro w stylu La Belle Époque z okazji Dni Konstancina. Co roku także odbywają się pokazy filmów pod gołym niebem, organizowane w Parku Zdrojowym. Letni festiwal flisów na niedalekiej Wiśle, przybliżający rzeczne tradycje obszaru mazowieckiego Urzecza, dopełnia urokliwego rocznego cyklu spotkań z lokalną kulturą.

Rozrywki w stylu retro

Jeśli wolicie rozrywki w zaciszu bibliotek i centrów kultury - nic straconego. Klub Kultury w Józefosławiu, Centrum Kultury Piaseczno i Konstanciński Dom Kultury “Hugonówka” mają cykliczne oferty zajęć kreatywnych i muzycznych oraz aktorskich, kursów i odczytów - dla małych i dużych, a także dla rodzin. Fanom muzeów do gustu przypadną Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, Muzeum Papiernictwa, Muzeum – Dom Stefana Żeromskiego oraz ekspozycja „Kalejdoskop Konstancina” w “Hugonówce”. Z bibliotek mieszkańcy mają do dyspozycji bibliotekę publiczną w Józefosławiu, w Powsinie i Konstancinie-Jeziornie. Śpiewacie lub tańczycie? Ludowy zespół pieśni i tańca Przepióreczka lub Łurzycanki oraz Chór Gospel Piast & Grapa Family powitają Was z otwartymi ramionami. Kinomaniaków ucieszy natomiast Klub filmowy Revers. Na projekcje klubowe zapraszani są znani aktorzy, reżyserzy i scenarzyści, którzy mieszkają w okolicy… a o nich nietrudno w jednej z najbogatszych gmin w Polsce! Bardziej zorientowani sportowo Józefosławianie korzystają z bliskości mola w Gassach, gdzie przez większość roku można wędkować lub pływać motorówką po Wiśle. Niedaleko Józefosławia znajdują się także boiska do siatkówki, także plażowej, koszykowe, konstanciński skate park i trasy do nordic walkingu. Dwie stadniny konne oraz szkoła badmintona dopełniają obrazu.

Pełna oferta usług

Wydawać by się mogło, że tak niewielka wieś jak Józefosław może być kłopotem, jeśli chodzi o dostęp do dobrego dentysty, przedszkola czy szewca. Rosnąca jednak powoli społeczność zadbała już dawno o to, by każdemu mieszkało się tu wygodnie. W okolicy funkcjonuje ponad 20 restauracji oferujących rozmaite kuchnie świata, od sushi po znakomite włoskie dania! Waszych milusińskich możecie zaprowadzić do jednego z państwowych lub prywatnych żłobków lub przedszkoli, a nieco starsze rozrabiaki odnajdą się w lokalnych szkołach podstawowych.

W małych ryneczkach wzorowanych na tradycyjnych targach wiejskich znajdziecie takie punkty usługowe, jak kioski z najświeższą prasą, szewc i ślusarz, pralnia, małe drogerie i sklepy AGD. Bliskość centrów handlowych Fashion House, Auchan Piaseczno, Stara Papiernia, Tesco Kabaty oraz Błonia Wilanowskie zapewnia spokój ducha, jeśli chodzi o większe zakupy, czy to spożywcze, czy odzieżowe, a nawet i sportowe. W pobliskim Konstancinie-Jeziornie funkcjonuje także kilka bardziej ekskluzywnych butików i perfumerii, więc szał zakupów nie musi ograniczać się do marek popularnych.

Podobnie sprawa ma się z opieką zdrowotną; w samym Józefosławiu jest ponad 10 przychodni, gabinetów stomatologicznych i psychologicznych, a w sąsiadujących miejscowościach dodatkowe kilkanaście placówek. Najbliższy szpital z oddziałem ratunkowym znajduje się w Piasecznie, ok. 5 km od centrum Józefosławia, a w niedalekim Konstancinie-Jeziornie możecie skorzystać z opieki światowej klasy ortopedów, rehabilitantów i fizjoterapeutów w historycznym Centrum Rehabilitacji im. prof. Mariana Weissa STOCER. Centrum znajduje się w pięknym parku i zachęca do zadbania o zdrowie w otoczeniu żywej przyrody.

Bezpiecznie i spokojnie

Wielką zaletą Józefosławia jest również jego niewielka powierzchnia i równie niewielka liczba mieszkańców - łatwo jest nawiązać silne, przyjazne relacje sąsiedzkie, które bywają lepsze dla spokoju ducha niż najlepsza firma ochroniarska. Życie jest łatwiejsze, wolniejsze i bardziej komfortowe, gdy połączymy zalety małej, kameralnej wsi i dużego miasta. To Ty decydujesz, kiedy chcesz się cieszyć wielkomiejskimi rozrywkami, a kiedy wolisz wycieczkę do pobliskiego Lasu Kabackiego z psem i termosem ciepłego kakao. Józefosław to mała wielka okolica - pełna możliwości, przytulnego klimatu i otwarta na rodziny z maluchami i nieco starszymi dziećmi. Buduj razem z nami wiejską społeczność XXI w.!